5 porad finansowych dla trzydziestolatka

porad finansowych
0 / 5

Your page rank:

30 urodziny to ekscytujący czas. Zazwyczaj zarabiasz więcej niż w wieku 20 lat i patrzysz w przyszłość, aby określić rodzaj życia, jakim chcesz żyć. Twoja trzydziestka to również świetny czas na przejęcie kontroli nad finansami, dzięki czemu masz większe bezpieczeństwo i elastyczność w nadchodzących latach. Oto 5 porad finansowych dla trzydziestki, które pomogą Ci w przyszłości.

1. Twórz i trzymaj się budżetu

Budżety to świetny sposób na wyznaczenie celów finansowych i stworzenie strategii ich osiągnięcia. Zbyt często przechodzimy z miesiąca na miesiąc bez żadnego ogólnego planu, co zwykle skutkuje tym, że nie idziemy do przodu — a czasami kończymy w jeszcze większym zadłużeniu.

Określ swoje krótko- i długoterminowe cele i dowiedz się, co musisz zrobić finansowo, aby je osiągnąć. Chcesz kupić dom? Wyjechać na wielkie wakacje? Przejść na wcześniejszą emeryturę? Czy musisz wydawać mniej? Sprzedać jakieś przedmioty? Włożyć więcej pieniędzy w oszczędności? To tylko niektóre z porad finansowych

Bez budżetu mogą minąć lata i zdasz sobie sprawę, że jesteś w dokładnie tym samym miejscu finansowo, co 5 lat temu. Zamiast tego stwórz budżet, określ, ile wydasz – i na co – ile zaoszczędzisz i co zrobisz z resztą swoich pieniędzy. Następnie trzymaj się swojego budżetu.

2. Zdywersyfikuj swoje dochody

Wiele strumieni dochodów nie tylko pozwala zwiększyć swoje zarobki, ale chroni Cię w nagłych przypadkach. Dochód z pracy zapewnia stabilność, ale co się stanie, jeśli nagle nie będziesz mógł pracować? Posiadanie wielu źródeł dochodu chroni cię w takich sytuacjach, więc nie znajdziesz się w kryzysie finansowym.

Możesz na przykład inwestować w nieruchomości lub akcje. Możesz też stworzyć pasywny dochód, pisząc i sprzedając książki w dziedzinach, w których jesteś ekspertem. Możesz mieć pracę poboczną, która pozwala zarobić dodatkowe pieniądze, dzięki czemu możesz spłacać swój dług szybciej.

3. Spłać swój dług

To może być niemożliwe, aby żyć całkowicie bez długu w swoje 30-ste urodziny, ale pozbycie się niektórych długów, takich jak karty kredytowe i linie kredytowe może zwolnić swoje dochody, aby umożliwić Ci zaoszczędzić więcej na przyszłość.

Spłać rachunki za karty kredytowe, linie kredytowe i wszystko, co ma wysokie oprocentowanie, a następnie przejść do innych długów o niższych stopach procentowych.

4. Stop overspending

To kuszące, aby przecenić wydatki, ponieważ chcemy nadążyć za ludźmi wokół nas. Zazwyczaj po trzydziestce zarabiamy więcej, mamy większy dochód do dyspozycji i jesteśmy otoczeni przez ludzi, którzy również wydają swoje pieniądze. To naturalne, że chcesz nadążyć.

Problem polega na tym, że zbyt duże wydatki w wieku 30 lat mogą wpłynąć na finanse w ciągu najbliższych kilku dekad. Zamiast kupować duży dom, który robi wrażenie na ludziach, ale zżera Twoją pensję, rozważ coś mniejszego, co jest bardziej przystępne. Zamiast kupować nowy samochód o dużej mocy, rozważ tańszy model.

Są chwile, kiedy warto wydać dużo na przedmioty, ale nie rób tego tylko po to, aby nadążyć za innymi ludźmi — i zdecydowanie nie rób tego, jeśli nie możesz sobie na to pozwolić.

5. Mieć fundusz awaryjny

Fundusz Nadzwyczajny jest niezbędny, aby pomóc Ci przetrwać wszelkie ekstremalne okoliczności finansowe. Nawet jeśli zdywersyfikowałeś swoje dochody, musisz mieć fundusze, do których możesz szybko uzyskać dostęp w przypadku nieoczekiwanych wydatków, takich jak naprawa domu i samochodu lub rachunki medyczne.

Fundusz awaryjny jest tam, aby przeprowadzić Cię przez nieprzewidziane okoliczności, ale posiadanie go oznacza również, że nie martwisz się o to, co się z Tobą stanie, jeśli coś pójdzie nie tak. Masz spokój ducha, wiedząc, że będziesz miał środki finansowe, aby zareagować i dostosować się do zaistniałej sytuacji.

Kwota zalecana do funduszu awaryjnego różni się w zależności od stylu życia, finansów dostępnych dla Ciebie i pracy, ale rozważ posiadanie około 6 miesięcy wydatków na specjalnym koncie. Więc obiecaj sobie, że nie tkniesz tych pieniędzy, chyba że w nagłych wypadkach.

Myśli końcowe i podsumowanie na temat funduszy i porad finansowych w wieku 30 lat

Postępując zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, możesz podjąć ważne kroki w wieku 30 lat, aby dobrze przygotować się finansowo na przyszłość.